Roma tek bir günde nasıl gezilir?

Roma asla ve asla birkaç günde gezilecek bir şehir değil. Tam anlamıyla Roma’yı gezmek, hem iç hem de dış mekânları içinize sindirerek ziyaret etmek için minimum 4 güne ihtiyaç olduğu kesin lakin benim bu yazımdaki konum hızlandırılmış Roma gezisi olacak.
Eğer Roma’da geçirecek 7-8  saatiniz varsa, Roma’yı nasıl gezersiniz? Haydi, şimdi hep beraber Termini’ den yola çıkıp yürüyerek Roma’yı gezelim. Yer bildirelim, Selfie çekelim.
*Aşağıdaki program yürümeyi seven, gezgin ruhu taşıyan insanlar için uygun olup iki yürüyüp beş oturanlara asla tavsiye edilmez.
Turumuza Termini tren istasyonundan başlıyoruz…..

TERMINI‘DEN PIAZZA DELLA REPUBLICA‘YA …
Termini tren istasyonunun otobüs duraklarına bakan ana kapısına sırtınızı verip tam karşıda mevcut ( Piazza Del Cinquecento) otobüs duraklarından devam edip trafik ışıklarından karşı kaldırıma geçiyoruz. Geçtiğimiz noktada sağ tarafta 15,20 metre kadar ileride National Roman Museum ‘un girişi var, biz Viale Luigi Einaudi ‘den devam ederek Piazza Della Republica ‘ya varıyoruz. Meydanın ortasında Fontana Delle Naiadi, hemen sağ tarafında Basilica Santa Maria Angeli var. Sırtımız hala Termini yönünde olacak şekilde durduğumuzda sol tarafta kalan cadde Via Nazionale olup bu caddeden düz aşağıya devam ettiğimiz zaman varacağımız nokta Piazza Venezia ama bizim rotamız bu şekilde değil. Piazza Della Republica ‘da işimiz bittikten sonra Piazza Barberini ‘ye devam ediyoruz

PIAZZA DELLA REPUBLICA ‘DAN PIAZZA BARBERINI’YE…
Sırtımız Termini’ye bakıyor olacak şekilde devam ediyoruz. Karşımızda yol ikiye ayrılıyor orta kısımda kafe var. Biz yolun sol tarafından aşağıya doğru devam ediyoruz kısa bir süre sonra sağ tarafta Fontana Dell’Acqua Felice ve onun hemen yanındaki sokağın hemen girişinde sol tarafta Chiesa Di Santa Maria Della Vittoria , sol tarafta ise onlarca motorun park ettiği park alanı karşınıza çıkacak. Sol kaldırım tarafından araç akışına ters yönde Via Barberini ‘den aşağıya doğru yürüyor ve sonunda Piazza Barberini ‘ye ulaşıyoruz. Triton Fountain önünde resim çekiyor, inceliyor ve yolumuza devam ediyoruz. Yorgunluk başlamış ise civar kafelerde bir kahve molası veriyoruz lakin yorulmak için çok erken ve daha gezmemiz gereken çok yer var.

PIAZZA BARBERINI ‘DEN PIAZZA DI SPAGNA’YA…
Meydana geldiğiniz zaman sol tarafta Barberini Metro istasyonu var. Yolun tam karşı tarafı meşhur cadde Via Del Corso’ya gidiyor lakin biz sağ kolda kalan Via Sistina ‘ya girip yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş sonrasında İspanyol Merdivenleri’nin üst tarafına ulaşıyoruz. Artık Piazza Spagna ve Spanish Steps ( İspanyol Merdivenleri, Scalinata Dİ Trinita Dei Monti ) ‘ye varmış oluyoruz. Merdivenlerden indiğiniz nokta Piazza Spagna olup Fontana Della Barcaccia ‘da bu meydanda bulunmaktadır.

PIAZZA SPAGNA’DAN PIAZZA DEL POPOLO ‘YA..
Merdivenlere sırtımızı verip sağa dönüyoruz düz devam edip Via Del Babuino ‘ya girip bu caddeden devam ederek Piazza Del Popolo‘ya varıyoruz. Bu meydanda Park Borghese‘ye çıkıp panoramik şehir manzarası izleyebilir, park içinde gezinti yapabilir ayrıca Galleria Borghese’yi ( Ekstra zaman gerektirdiği için bu yürüyüş turu için vakit açısından uygun olmaz )ziyaret edebilirsiniz.

PIAZZA DEL POPOLO’DAN FONTANA TREVİ’ YE ( AŞK ÇEŞMESİ)…
Roma’nın en ünlü caddelerinden biri olan Via Del Corso ‘ya girip yürümeye başlıyoruz. Oldukça keyifli ve hareketli bir cadde. Lüks mağazalar, yemek yenecek restoranlar, sokak satıcıları, müzisyenler, ressamlar ile dopdolu. Via Del Corso’nun bir ucu Piazza del Popolo diğer ucu ise Musollini’nin meşhur balkon konuşmasını yapmış olduğu Victorio Emenuele II anıtı ve Piazza Venezia. Piazza Del Popolo’dan yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası sol koldaki tabelaları takip ederek Fontana Trevi’ye ulaşabilirsiniz. Via Del Corso ‘nun uzunluğunu 3 birim olarak düşünürsek Fontana Trevi için sapmanız gereken nokta yaklaşık olarak 2.birimin sonu. Sola saptıktan sonra birkaç küçük manevra yapmak Fontana Trevi’ ye ulaşmanız için yeterli. Artık meşhur Aşk Çeşmesine para atıp önünde resim çektirebilir yanında bulunan Gelaterialardan Roma Dondurması tadabilirsiniz.

FONTANA TREVİ’DEN PANTHEON’A…
Fontana Trevi’ ye gelirken kullandığımız yol vasıtası ile Via Del Corso ‘ya geri çıkıyor ve karşı kaldırıma geçiyoruz. Karşı kaldırıma geçtiğimiz yerden iç tarafa doğru yürüyor ve tabelaları takip ederek Pantheon’a 5 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşıyoruz.

PANTHEON’DAN PIAZZA NAVONA…
Pantheon’a sırtınızı verip sol tarafta bulunan Via Giustiniani’den düz devam ediyoruz.Karşımıza çıkan cadde olan Via Del Salvatore’den düz devam edip Corso Del Rinascimento caddesine vardığımızda sola sapıp sağ tarafta bulunan ilk sokağa girdiğimizde sokağın sonu Piazza Navona. Piazza Navona ’da: Fontana Dei Fiumi, Fontana Del Moro, Fontana Del Nettuno çeşmelerini görecek ve Chiesa Di Sant ‘Agnese İn Agone Kilisesini açık olduğu zaman dilimine denk gelmişseniz ziyaret edebilme imkânı bulabileceksiniz. Ayrıca Piazza Navona tarihi dokusu ve eserlerinin yanı sıra ressamları, sokak satıcıları, kafeleri, restoranları ile Roma seyahatlerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

PIAZZA NAVONA’DAN CAMPO DEI FIORI…
Piazza Navona ‘da Fontano Del Moro ‘ya sırtımızı verip tam karşı sokaktan düz olarak devam edip caddeye çıkıyoruz.Işıklardan karşıya geçip Via Dei Giubbonari ‘den devam edip 3,4 dakikalık bir yürüyüş sonunda Campo Dei Fuori’ye varıyoruz. Campo Dei Fuori’de Giordano Bruno heykeli altında soluklanabilir, Foro Campo Dei Fuori’den şahane İtalyan hamur işlerini deneyimleyebilir yada meydanda bulunan birbirinden nefis restoranlarda İtalyan mutfağının muhteşem lezzetlerini tadabilirsiniz. Tabii ki meydanda kurulmuş küçük pazarı gezmeyi de ihmal etmeyin.

CAMPO DEI FIORI’DEN TRASTEVERE…
Campo Dei Fuori ‘ye geldiğimiz yönün tam aksi yönde mevcut dar sokaklardan birine girip nehire kadar ilerliyor ve nehir üstündeki köprüler vasıtası ile – Roma’da Sanatçıların ve daha bohem bir hayat yaşayan halkın tercih ettiği kısmı olan- Trastevere’ ye varıyoruz.( Günlük bir Roma gezisi için Trastevere pek uygun olmayabilir lakin burada 1,2 saat geçirmek gerekir)

TRASTEVERE ‘DEN PIAZZA VENEZIA / VITTORIO EMANUELE 2 ABİDESİ…
Trastevere’ye gelene kadar Via Del Corso’dan beri aştığımız yolları geri dönüp Via Del Corso’ya vardığımızda sağa dönüp yürüdüğümüz zaman 5,6 dakika sonra Piazza Venezia’ya ve Musollini’nin meşhur balkon konuşmalarını yapmış olduğu Vittorio Emanuele 2 Abidesi’ne ulaşabilirsiniz.

PIAZZA VENEZIA’DAN CAPİTOLİNİ TEPESİ VE MÜZESİ VE KOLEZYUM’A …..
Vittorio Emanuele Abidesi’ni gezerken ve üst kattaki balkonlarına çıktığınızda sırtınızı Via Del Corso tarafına verip aksi yöne doğru baktığınızda zaten Kolezyum , Roman Forum ve Palatino tepesi bütün görkemi ile görüş menzilinize girecek. Piazza Venezia‘dan Kolezyum’a doğru yürümeniz yaklaşık 10 dakikanızı alır isterseniz Kolezyum’a gitmeden önce yol üzerinde bulunan Capitolini tepesine çıkabilir ayrıca Capitolini müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

KOLEZYUM’ DAN SANTA MARIA MAGGIORE…
Koezyum’dan çıktıktan sonra yolun karşı tarafına geçiyoruz ve Piazza Venezia yönünde yürüyüp 100 metre kadar sonra sağ taraftan Via Cavour caddesine sapıyoruz.15,20 dakikalık yürüyüşü takiben Muhteşem ve son derece görkemli bir yapı olan Basilica Di Santa Maria Maggiore’ye varıyoruz.Santa Maria Maggiore ‘den çıktıktan sonra ise geldiğimiz yönde devam ettiğimiz zaman bu yorucu fakat keyifli yürüyüşümüze başlamış olduğumuz merkez tren istasyonu Termini’ya varıyoruz.

VATİKAN..
*’’Roma ‘ya geldik Vatikan’ı görmeden mi döneceğiz?’’ dediğinizi duyuyor gibiyim. Haklısınız Roma’ya gelip Vatikan’ı görmemek olmaz ama bu yazmış olduğumuz program Roma ‘da sadece kısıtlı zamanı olan ve Roma’yı yürüyerek 6,7 saat içinde gezmek isteyenler için önerilen bir programdır.
Eğer Vaktiniz ve gücünüz kalır ise yada bu programdan bir bölümü çıkartırsanız Piazza Navona’dan yaklaşık 15 dakika süren bir yürüyüş ile hem Castel Sant’Angelo hem de Vatikan’ı da görebilirsiniz. Ayrıca Termini tren istasyonundan A Metro hattı ile Ottaviano ‘San Pietro’ yada Cipro ‘Musie Vaticani’ duraklarında inerek 10 dakikalık bir yürüyüş ile Vatikan’a ulaşabilirsiniz.

2 cevaplar
 1. Berk HATİPOĞULLARI
  Berk HATİPOĞULLARI says:

  ????????Çok enteresan ama Roma’da buna benzer hızlı bir şehir turunu 9 sene önce yapmaya çalışmıştım. Bir hayli yorucu bir o kadar da keyifliydi. Keşke bu yazınızı ve tavsiyelerinizi o zaman okumuş olsaymışım…

  • Teoman Can Tamtürk
   Teoman Can Tamtürk says:

   Belki gelecek seyahatlerin için faydalanabileceğin yazılarım olur.Teşekkürler.

Yorumlar kapalı.