Venedik: Hayal Mi Gerçek Mi?

1.Gün:

Türk Hava Yolları saat 10.25 uçağı ile İtalya’nın kanalları ve karnavalları ile ünlü Venedik şehrine gitmek üzere yola çıktık.  Uçağımız 10.50’de havalandı ve yerel saat ile 14.40’ta Venedik Marco Polo Havalimanı’na indik. Marco Polo Havalimanı çok küçük bir havalimanı; ama bunun tam aksine Ortadoğu’dan ve Asya’dan gelen birçok 777 tipi büyük uçak alanda duruyor. Marco Polo Havalimanı’nda işler sandığınız gibi hızlı yürümüyor, terminale girdiğiniz de gruplar halinde pasaporttan geçiş yapıyorsunuz, yaklaşık 1 saat gibi bir sürede pasaport işlemlerimizi tamamlayıp gümrük kısmından dışarı çıktık.

Uçak bileti alternatifleri için buradan faydalanabilirsiniz.

VENEDİK HAVALİMANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE NASIL GİDİLİR?

Venedik merkeze gitmek için vapuretto biletimizi bilet makinalarından aldık. Vapurettoya gitmek için valizlerimizi aldıktan sonra çıktığımız salonun bir üst katına çıktık ve üzerinde ferry yazan mavi renkli tabelaları takip edip vapurettoya ulaştık. Bilet bedeli 1 kişi için 15 Euro, seferleri Alilaguna isimli firma yapıyor, buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Vapuretto duraklarına varmak için yürüyüş süresi yaklaşık 10 dakika, burada 12 numaralı istasyona gidip Blue Line sırasına girmek gerekiyor.  Bindiğim vapur sırasıyla; Havalimanı, Murano, Ospetale, Lido ve birkaç farklı durağa daha uğradı, bu deniz yolculuğu yaklaşık 1 saat kadar sürdü. Bu araçlar belli bir hız limitini aşmıyor. Farklı ve daha hızlı bir alternatif arayanlara önerim deniz taksi olur; deniz taksiler oldukça hızlı; fakat fiyat olarak da oldukça pahalı, yaklaşık 70 ile 100 Euro arasında ödemeniz gerekiyor; ama bunun karşılığını 25 dakikada San Marco Meydanı’na ulaşarak alıyorsunuz.

NEREDE KONAKLADIK?

Hotel Canaletto 3 yıldızlı tipik bir Venedik oteli. Birçok otele nazaran daha iyi, öyle daracık sokak arasında değil ve San Marco Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde, sabah kahvaltısı standart. Oteli zar zor bulduk; çünkü bütün sokaklar sizi farklı yere çıkarıyor, Google Map bile zaman zaman yolunu şaşırıyor; çünkü çoğu yerde ve ara sokaklarda GPS çekmiyor.

Venedik otelleri hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için burayı tıklayınız.

Uzun bir uğraştan sonra otelimizi bulduk ve eşyalarımızı otele bırakıp şehri keşfetmek için dışarı çıktık. Bugün hava çok sisli ve soğuk, havadaki rutubette buna eklenince gezmek biraz zorlaşıyor. Sokaklar çok kalabalık, tam festival zamanı Venedik’te olduğumuz için her yer renkli kıyafetler giymiş insanlarla dolu, sokak aralarında yer alan küçük meydanlarda çeşitli etkinlikler yapılıyor, ortam muhteşem.

Aksam yemeğini dilim pizza yapan bir yerde yedik; 1 çorba 2 büyük dilim pizza için 13 Euro verdik.

2.Gün:

MURANO, BURANO, TORCELLO ADALARI:

Venedik ile mesafesi yaklaşık 45 dakika olan adalara ulaşım Vapurettolar ile sağlanıyor. Murano Adası; cam işçiliği, Burano Adası; rengârenk evleri, Torcello Adası ise; tarihi kalıntıları ile ön plana çıkıyor. Bu 3 adaya gitmek için en uygun yol 24 saat geçerliliği olan ve 20 Euro’ya satılan Vapuretto Pass kartlarından satın almak. Kart almazsanız bilet fiyatları her bir kullanım için 7 Euro. Biletler ve daha detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

VENEDİK’TE NERELERİ ZİYARET ETMELİYİZ?

İtalya’nın genelinde olduğu gibi Venedik’te de baktığınız her yer, gördüğünüz her şey buram buram tarih kokuyor. Rialto Köprüsü, San Marco Meydanı, Venedik Kulesi, Accademia Müzesi, San Marco Bazilikası, Palazzo Ducale, Da Vinci Müzesi görülmesi gereken başlıca yerler.

Kahve molası için San Marco Meydanı’nda tarihi 1860’lara kadar uzanan Cafe Lavena’yı önerebilirim. Ortam oldukça otantik, ürünler çok güzel; fakat fiyatlar biraz pahalı.

Akşam yemekleri için ise Kori Ristorante’yi  öneririm. Yemekler ve servis gayet başarılı, Türkçe konuşan elemanlar ve Türkçe menü mevcut, fiyatlar makul seviyede.

3.Gün:

Bugün uçağımız 10.25’ te bu nedenle sabah 07.20’de yola çıkıyoruz, otelden havalimanına yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Marco Polo Havalimanı’nda güvenlik çok sıkı ve işler yazımın üst satırlarında da belirttiğim üzere çok yavaş işliyor. Havalimanına gelmeden önce online c/in yapmanız, bar kodlu biniş kartınızı çıkartmış olmanız işlemlerinizin süresini oldukça kısaltacaktır.

THY ile yaptığımız uçuşta uçağımız Venedik’ten10.40’ta hareket etti ve saat 14.50’de Atatürk havalimanına indik.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir