Floransa Gezi Rehberi

Yağmurlu bir Roma sabahına uyanıyorum hâlbuki burada geçen 4 gün hava hep günlük güneşlikti. Roma’da son sabah bu, yaklaşık 2 saat kadar sonra tren ile Floransa’ya geçeceğim.

Son gelişlerimde hep konaklamış olduğum Cherubini Otel’in kahvaltı salonuna! (Balkonuna) geçiyorum. Cherubini bir kat oteli, İtalya’da çokça bulunan kat otellerinden biri, bir binanın 3. katında bir otel, binanın her bir katı farklı bir kat oteli. Cherubini’de balkonu kahvaltı salonu yapmışlar, toplam 15,16 kişinin aynı anda oturma düzenini kullanabileceği ufak bir balkon, ısıtıcılar ile kışın da bu balkon kullanılıyor. Kahvaltı süper, zaten espresso ve İtalyan hamur işleri bana yetip de artıyor bile. Otelin bir başka büyük avantajı ise Termini tren istasyonunun dibinde olması.

Cherubini Otel hakkında detaylı bilgi için  tıklayınız.

Cherubini Otel hakkındaki misafir yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Roma Otellerine rezervasyon yapmak için buradan faydalanabilirsiniz.

Kahvaltıda karbonhidrat ve kafein stoklarımı doldurup otelden ayrılıyorum. Termini’ ye giden parke taşlı yollar sırılsıklam, sanki Roma benim ondan ayrılışıma ağlıyor. Termini tren istasyonuna girip ekrandan trenimin hangi perondan kalkacağını takip ediyorum. Tren garı hınca hınç dolu. İtalya’da muhteşem bir tren ağı var ve sistem tıkır tıkır işliyor. Trenimin hangi perondan kalkacağı belli olunca trene geçiyor ve cam kenarında bulunan koltuğuma oturuyorum ardından tren hareket ediyor, şimdilik Arrivederci Roma.

Roma’da geçirmiş olduğum güneşli günlerden sonra Floransa’ya Rönesans ve sanatın başkentine hareket ediyorum. Yolculuğum yaklaşık 1.30 saat sürecek, yağmur Roma’dan uzaklaşıp Floransa’ya yaklaştıkça şiddetini iyiden iyiye arttırıyor ve cama vuran yağmur damlaları ile beraber dış mekan manzarası yolculuğumu oldukça melankolik bir havaya sokuyor. Biraz müzik, biraz kitap, biraz da rasat yolculuğumun rahat ve keyifli geçmesini sağlıyor, tam planlandığı gibi 1 saat 30 dakika sonra kendimi Floransa’da Santa Maria Novella tren garında buluyorum.

Floransa’da gök delinmiş ve feci bir yağmur yağıyor. ’’Eğer bu yağan yağmur ise Roma’da yağan neydi?’’ diye düşünmeye başlıyor ve kendimi yanımdaki grup ile beraber Santa Maria Novella Garı’nın kapalı kısmına atıyorum. Biraz bekleyelim, bakalım yağmur dinecek mi?

Yağmur Floransa’da bulunduğum 3 gün boyunca durmaksızın yağıyor bu nedenle gardaki bekleyişimiz de nafile, ama nerden bilebiliriz ki? İşte bir umut bekliyoruz.

Bu kez Floransa’ya geliş nedenim bir üniversite grubuna mihmandarlık yapmak. Öncelikle yağmur yağışının durmayacağına kanaat getirdiğimiz için 3 Euro / adet ile kendimize şemsiye / Ombrella ediniyoruz, 1 saatlik bekleyişten sonra kaderimize razı olarak ıslana ıslana otelimizin yolunu tutuyoruz. Sanki İtalya’nın tüm yağmurları toplanmış o gün Floransa’ya yağıyordu.

Bu şehir insanı sanata doyuruyor. Tarihe, sanata yüzyıllarca nasıl sahip çıkılabilir? Floransa bunun en güzel örneklerinden biri. Baktığın her yer, gördüğün her şey sanat dolu. Boşuna dememişler ’’Rönesans ve sanatın başkenti’’ diye.

Santa Maria Novella Bazilikası’ na bakan ve aynı meydanda bulunan otelimin konumu gerçekten şahane ve bu nedenledir ki çıkıp şehrin sokaklarında gezinmek, öğlen dinlenmek için otele geri dönebilmek insana büyük konfor sağlıyor.

Floransa küçük ve kesinlikle yürüyerek gezilebilecek bir şehir bu nedenle farklı alternatifler aramaya gerek yok. Bacaklara ve ayaklara kuvvet…

Şimdi bu yağmurlu Floransa gezimde izlemiş olduğum yürüyüş rotasından biraz söz edeyim. Ne şekilde gezmeli? Nereleri görmeli? Ne yemeli? Ne içmeli?

SANTA MARINA NOVELLA MEYDANI VE BAZILIKASI:

Öncelikle bulunduğum meydan olan Santa Maria Novella ve aynı ad ile anılan bazilika bütün ihtişamı ile karşımda duruyor. Floransa’da ilk durağım olan bu bazilika; 9.YY’ da inşa edilmiş olup aynı zamanda gotik mimarisinin son derece etkili eserlerinden biridir.

PIAZZA REPUBLICA:

Şehrin hemen hemen tam ortasında bulunan ve etrafı cafe ve mağazlar ile dolu bir meydan olup günün her saati  hareketlidir. Meydanın girişinde görkemli bir zafer takı bulunmaktadır.

DUOMO / SANTA MARIA DEL FIORE KATEDRALİ:

Hemen hemen tüm Floransa resimlerinde kubbesi görünmekte olan Duomo yani Santa Maria Del Fiore Katedrali Floransa şehrinin en önemli cazibe merkezlerinden biridir. Duomo meydanında katedral haricinde Giotto’nun çan kulesi ve Aziz Giovanni vaftizhanesi de bulunmaktadır.

Katedrale giriş ücretsiz olup kapısında ciddi kuyruklar oluşmaktadır. Giotto’nun çan kulesi de ziyarete açık olup en üst kısmına çıkmanız için 414 basmak tırmanmanız gerekmektedir.

PIAZZA SIGNORIA:

Duomo meydanına gelmiş olduğunuz yolu geriye yürüyüp Piazza Republica’yı da geçip 100 metre kadar sonra tabelaları takip ederek sol tarafınızda kalan sokaklardan birine girip Piazza Signoria’ya ulaşabilirsiniz. Piazza Signoria aynı zamanda bir açık hava müzesi görünümünde olup Palazzo Vecchio, Galleria Uffizi, birçok heykeli barındıran Loggia Del Lanzi ve Michelangelo’nun meşhur Davut heykelinin bir kopyası da bu meydanda bulunan önemli eserler olup Davut heykeli’nin orjinali gene Floransa’da bulunan Galleria Della Academia’da sergilenmektedir.

GALLERIA DEGLI UFFIZI:

Floransa’nın ve Dünyanın en önemli sanat galerinden biridir. Ziyaretçi sayısı çok yüksek olduğundan dolayı her zaman kapısının önünde giriş için uzun kuyruklar oluşmaktadır. Piazza Signoria’da bulunmakta olan Dünyaca ünlü Galleria Degli Uffizi için buradan hem daha detaylı bilgi edinebilir hem de online bilet satın alarak sıra bekleme derdinden kurtulabilirsiniz.

PALAZZO VECCHIO:

Palazzo Vecchio da Piazza Signoria’da bulunmakta olup meydana tamamı ile hakim bir konumdadır.14.yy’da inşa edilmiş olan saray Floransa’da gezilecek olan cazibe merkezleri arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Buradan daha detaylı bilgi ve online bilet alabilirsiniz.

PONTE VECCHIO:

Signoria meydanından çıkıp nehir tarafına doğru yürüdüğünüzde hemen karşınıza Floransa’nın en meşhur köprüsü Ponte Vecchio çıkıyor. Turistler için en popüler noktalardan biri olan köprü 14.yy’da yapılmış olup Arno Nehri’nin en dar kısmında bulunmaktadır.

PALAZZO PITTI:

Palazzo Pitti, Floransa’daki görkemli Rönesans Sarayı olup Arno Nehri’nin Floransa merkeze göre karşı kıyısında Ponte Vecchio’ya kısa bir yürüme mesafesindedir.Bir dönem ünlü Medici ailesi tarafından kullanılmış olan saray bir dönem de Napolyon’un hükümet üssü olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ise birçok koleksiyon ile müze olarak hizmet vermektedir.

PIAZZALE MICHELANGELO:

Floransa şehrine en hâkim tepe nokta olan Piazzale Michelangelo’dan Floransa’nın en görkemli Panoramik manzarasına ulaşabilirsiniz. Yürüyerek Piazzale Michelangelo’ya çıkabileceğiniz gibi şehir merkezinden 12 No’ lu otobüs ile de tepeye çıkabilirsiniz. Floransa şehir içi ulaşımı ile alakalı olarak buradan  daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Pitti Sarayı’ndan Ponte Vecchio’ya kadar gelip akabinde sağ tarafınızda kalan caddede Arno Nehri boyunca yapacağınız 10-15 dakikalık bir yürüyüş ile Piazale Michelangelo’ya tırmanışa geçeceğiniz merdivenlerin bulunduğu parka ulaşabilirsiniz.

BASILICA DI SANTA CROCE:

Piazzale Michelangelo’dan indikten sonra Ponte Vecchio’ya gelmeden bir önceki köprü olan Ponte Alle Grazie’den karşı kıyıya geçip tam karşı sokaktan devam ettiğiniz zaman karşımıza gelen Corso Dei Tintori’ye girip ilk sol olan Via Antonio Magliabechi ‘yi takip ederek Basilica Di Santa Croce’ye ulaşabilirsiniz. Bu Basilika Franciskan mezhebinin dünya üzerindeki en geniş kilisesidir.

GALLERIA DELL’ACCADEMIA ( AKADEMİ GALERİSİ):

Michelangelo’nun en önemli eseri Davut Heykeli’nin orjinali burada sergilenmektedir.Galleria Degli Uffizi’den (Uffizi Galerisi) sonra en çok rağbet gören müze olması nedeni ile Galleria dell’ Accademia’nın da önünde her zaman uzun ziyaretçi kuyrukları olmaktadır, bu nedenle ziyaretinizden önce online bilet almanızı tavsiye ederim, daha detaylı bilgi ve online bilet için www.accedemia.org adresinden faydalanabilirsiniz. Sizlere sunmuş olduğum bu yürüyüş programında Basilica Di Santa Croce ziyaretinizden sonra Galleria dell’ Accademia’ya ulaşmak için Santa Maria Novella Meydanı tarafına geri dönmeniz gerekiyor.

Galerinin arka sokaklarında bulunan Museo Archeologia / Arkeoloji Müzesi ve Museo di Storia Nature / Doğa tarihi müzesini de ziyaret programınıza almanızı öneririm.

Yukarıda sizlerle paylaşmaya gayret ettiğim rota bir yürüyüş rotası olup iç mekan gezilerini kapsamaz. Uffizi ve Accademia iç mekân gezileri için neredeyse birer gün ayırmanızı öneririm.

FLORANSA’YA NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den Floransa’ya direkt uçuş yok. En yakın havalimanı Bologna Guiliemo Marconi Havalimanı. Bologna Havalimanı’ndan Aerobus ile Bologna tren istasyonuna oradan da tren ile Floransa’ya geçebilirsiniz. Bologna Havalimanından tren istasyonu 20 dakika, tren ile Bologna – Floransa arası ise yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Bologna Havalimanı ile Bologna tren istasyonu arası için buradan ,

Bologna – Floransa tren bileti için ise buradan  faydalanabilirsiniz.

FLORANSA’DA YEME İÇME ÖNERİLERİ:

Floransa’da yeme içme konusunda mekan önerilerimi aşağıda bulabilirsiniz. Belirtmiş olduklarım genel olarak orta fiyat kategorisinde restoranlar ve büfe tarzı mekânlar. İtalya’da yeme içme mekânlarını kategorilere ayırmamız gerekir ise,

 • Ristorante / En pahalı ve şık
 • Trattoria / Tipik İtalyan
 • Osteria / Tipik İtalyan
 • Foro / Hamur işi fırınları
 • Salumeria / Şarküteri
 • Pizzeria / Pizzacı
 • Paninoteca / Kahve, sandviç vb.

Genelde tüm ’’ foro ve salumeria ’’ dükkânlarının önlerinde satın almış olduğunuz sandviçlerinizi yiyebileceğiniz yerler mevcut; lakin herkes meydanlara, parklara, duvar üstlerine de yayılıp rahatlıkla yiyip içiyor.

Aşağıda isimleri bulunanlar orta bütçeler için uygundur mekanlardır.

 • Panini Toscani / Piazza del Duomo
 • İl Bufalo Trippone / ViA d’ell Anguillara
 • Salumeria Verdi / Via Giuseppe Verdi
 • Amici di Ponte Vecchio da Stefano / Via dei Bardi
 • Amorino Panino é Vino / Via dei Servi
 • Da’ Vinattieri / Via Santa Margherita
 • Trattoria da Giorgio / Via Palazzuolo
 • I Due Frattellini / Via Dei Cimatori
 • Trattoria Le Mossacce / Via del Pro Proconsolo

FLORANSA’DA KONAKLAMA:

Floransa, yılın her döneminde yoğun ziyaretçi akımına uğrayan bir şehir. Floransa  pahalı bir şehir  olduğu gibi otel fiyatları da ve doluluk oranları da her daim yüksek. Aşağıda önerdiğim otellerin üçünde de konakladım, üçü de ayrı kategorilerde ve üçü de şehir merkezinde.

 

Hotel Universo Firenze: Floransa’nın göbeğinde Santa Maria Novella meydanında konum olarak şahane bir otel. Kahvaltı, odalar, temizlik gayet iyi lakin benim konakladığım oda çok asimetrik ve küçük idi.

Hotel Universo Firenze için daha detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

Hotel Universo Firenze için misafirler yorumlarına  buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bernini Palace Hotel: Her bakımdan muhteşem bir otel. Konaklama imkânım olduğu için kendimi şanslı sayıyorum. Yüksek standartları olan oldukça pahalı bir otel.

Bernini Palace Hotel hakkında daha detaylı bilgiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Bernini Palace Hotel ile alakalı misafir yorumları için tıklayınız.

 

New Hostel : Düşük bütçeler için uygun bir hostel.Hem ana binada hem de aynı sokak içinde bir çok binada yerleri var. New Hostel’e  rezervasyon yaptığınız zaman size oda ve bina garantisi vermiyorlar yani mutlaka ana binada kalmanızın garantisi yok. Eğer hostel türü bir yerde konaklama niyetiniz varsa gönül rahatlığı ile kalabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

New Hostel hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

New Hostel ile alakalı misafir yorumları için  buradan faydalanabilirsiniz.

 

Diğer Floransa Otelleri Hakkında Bilgi ve Rezervasyon İçin tıklayınız.

2 cevaplar

Yorumlar kapalı.