Vatikan; Cumhuriyet İçinde Cumhuriyet

Vatikan, cumhuriyet içinde cumhuriyet. İtalya’nın başkenti Roma’nın içinde bulunan bu şehir devlet; Hıristiyan dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olup Katolik mezhebinin ruhani lideri olan Papa ‘da bu şehir devletin devlet başkanıdır.Yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğrayan Vatikan’ın Katolik İsviçre vatandaşlarından kurulu 100 kişilik bir muhafız ordusu da bulunmaktadır.

NASIL GİDİLİR?

Roma ‘da A ve B olmak üzere iki metro hattı bulunmaktadır.Vatikan’a gitmek için kullanmanız gereken hat A olup Ottaviano ‘’San Pietro’’ yada Cipro ‘’ Musei Vaticani’’ duraklarından birinde inmeniz gerekmektedir.Bu duraklardan birinde indikten sonra Vatikana’a yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş ile kolayca ulaşabilirsiniz.

VATİKAN’DA NERELERİ GEZMELİ?

San Pietro Meydanı, San Pietro Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Vatikan Bahçeleri,

SAN PIETRO MEYDANI VE SAN PIETRO BAZİLİKASI.

San Pietro Meydanı Vatikan ile alakalı görsellerin büyük çoğunluğunda görmekte olduğunuz meydandır. Bu meydana adını veren San Pietro Bazilikası ise Vatikan’a gidip de görmeden dönmemeniz gereken en önemli yapılardan biridir. San Pietro Meydanı ve San Pietro Bazilikası’nda yıllar yılı Hıristiyan dünyasının Katolik mezhebine yön verilmiş olup, yüksek duvarlar arkasındaki sisli koridorlara açılan yüksek tavanlı odalarda mezhebin geleceği ve diğer mezhepler, dinler ile ilişkileri hakkında kararlar verilmiştir. Ruhban sınıfı Papa’dan aldıkları emirler ile din adına birçok canlar yakmış ve birçok acımasız karalara imza atmışlardır. Hem Bazilikanın hem de meydanın girişi ücretsiz olup bazilikaya giriş sırasında arama işlemleri nedeni ile uzun kuyruklar oluşmaktadır.

VATİKAN MÜZELERİ.

Musei Vaticani yani Türkçe çevirisi Vatikan Müzeleri, bu çoğul tabir yani müzeleri tabiri sizi yanıltmasın, gezip göreceğiniz müze bir tanedir.Vatikan Müzelerini hakkıyla gezmek için ciddi bir zaman dilimi ayırmanız gerekmektedir.

Vatikan Müzelerine giriş ücretlidir.

Eğer Ottaviano metro durağında inip Vatikan müzelerine gidecek olursanız öncelikle Piazza Del Risorgimento’ya ulaşmalı ve bu meydandan sağ tarafa dönüp Vatikan Şehir Devleti’nin yüksek duvarları dibinden, bir kenarı açık labirentte yürü gibi yürüyüp, müze giriş kuyruğuna ulaşmanız gerekmektedir. Size bu yol boyunca bilet satmak, avantajlı paketler sunmak isteyen bir çok rehber görünümlü ayakçıolacaktır,bu insanlara itibar etmemeniz faydanızdır.Eğer kuyruk beklemek istemiyorsanız ayrıca ziyaret gününüzde net ise online bilet alternatiflerini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Online almış olduğunuz bilet sizi hem bu kuyruktan kurtaracak hem de bu tip insanlar ile muhatap olmak zorunda kalmayacaksınız.

Online bilet için; buradan daha detaylı bilgi alabilir ayrıca online bilet, rezervasyon vb. taleplerinizi sonuçlandırabilirsiniz.

Online bilet almayıp kuyruk beklerseniz de dünyanın sonu değil tabii ki. Çok ekstra bir güne denk gelmemiş ve sabah müze açılmadan 45 dakika  kadar önce gelip kuyruğa girmişseniz, çok da dramatik bir bekleyiş yaşayacağınızı sanmıyorum ama bekleme süresinin de ne yazık ki garantisi yok.

VATİKAN MÜZELERİ BÖLÜMLER.

Pinacoteca, Museo Pio-Cristiano, Museo Pio- Clementino, Museo Etrusco, Galleria Degli Arazzi, Galleria Della Carte Geogtafiche, Stanze Di Raffaello, Collezione Arte Religiosa Moderna.

VATİKAN BAHÇELERİ.

Vatikan iç gezisini tamamladıktan sonra Vatikan’ın yarısından fazlasını kaplayan Vatikan bahçelerini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.Vatikan Bahçeleri 23 hektarlık bir alana yayaılmıştır.

ROMA PASS VATİKAN MÜZELERİNDE GEÇİYOR MU?

Roma Pass Vatikan müzelerinde geçmez. Vatikan ile ilgili farklı kombineler sunan kartlar mevcut olup o kartlar ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

HANGİ GÜNLER VE HANGİ SAATLERDE ZİYARET EDİLEBİLİR?

Vatikan müzelerine giriş her ayın son Pazar günü ücretsizdir lakin normal şartlarda dahi çok kalabalık  bir ziyaretçi akınına uğrayan Vatikan müzelerinin ücretsiz olduğu gündeki ziyaretçi trafiğinin ne şekilde olacağını az çok tahmin edebiliyorum, tahlili ve tercihi sizlere bırakıyorum.

Pazartesi – Cumartesi / Açık

Pazar / Kapalı

09.00-16.00 / Bilet gişesi açık.

09.00-18.00 / Müze açık.

Giriş Ücreti:16 Euro

3 cevaplar

Yorumlar kapalı.