Marmaray’da Yeni Dönem: Halkalı-Gebze Hattı

Banliyö hattı İstanbul’un merkez semtlerini daha ziyade deniz kenarında bulunan yazlık ve daha sakin semtlerine bağlardı. Anadolu yakasında Bostancı’ya kadar denize uzak bir rota izleyen trenler, Küçükyalı itibari ile denize, adalara paralel bir hat izlerdi ve bu hat genel olarak plajlar ile doluydu. Yıllar geçtikçe durum değişti, bu banliyö hattı üzerindeki sayfiye semtleri kalabalıklaşmaya ve eski dinginliklerini kaybetmeye başladılar. Günümüzde anılarımızdaki o dingin hallerinden eser yok.

İşte bu banliyö hattı uzun zamandır, hem Avrupa hem de Anadolu yakasında hizmet dışıydı. Hızlı tren ile entegrasyonu için hattın yeniden düzenlenmesi gerekiyordu. Sanırım 2 yıldan uzun bir süre geçti ve geçtiğimiz günlerde bu hatların Marmaray ve YHT ile entegrasyonu sağlandı ve hatlar tekrar hizmete girdi.

Bu yazımızda: Bu hatlarda ne oluyor? Ne bitiyor? Nereden biniyorsun? Nerede iniyorsun? Ne ödüyorsun?  gibi soruların cevaplarını sizlere vermeye çalışacağız.

Halkalı’dan bindik Gebze’de  indik ve işte detaylar…

HAT NEREDEN BAŞLIYOR NEREDE BİTİYOR? 

Marmaray hattı bu entegrasyon işleminin sonuçlanması neticesinde Halkalı’dan başlayıp Gebze’ye kadar kesintisiz hizmet vermeye başladı.

HALKALI GEBZE HATTI KAÇ İSTASYON?

Halkalı-Gebze Hattı toplam 43 istasyondan oluşuyor.

SEYAHAT SÜRESİ NE KADAR?

Halkalı’dan Gebze ya da Gebze’den Halkalı tam tamına 115 dakika sürüyor. Sinyalin kapalı olduğu durumlar vs. de göz önüne alınırsa bu süre 5-10 dakika kadar oynayabilir. Bizim bindiğimiz sefer tam tamına 2 saat 4 dakika sürdü.

BU HATTIN MARMARAY’DAN FARKI NE?

Bir farkı yok. Bu hat Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşmesi hattına; Anadolu yakası tarafında Gebze’ye, Avrupa yakası tarafında ise Halkalı ’ya kadar olmak üzere entegre oldu. Yani Marmaray’da artık ilk durak Kazlıçeşme, son durak Ayrılıkçeşmesi değil; basit tabir ile Marmaray hattı artık Halkalı- Gebze arası çalışan bir hatta dönüştü.

 

MARMARAY SEFERLERİ NE SIKILIKTA YAPILIYOR?

Halkalı-Gebze Hattı’nda seferler 15 dakikada bir, Zeytinburnu-Söğütlüçeşme Hattı’nda ise 8 dakikada bir gerçekleşiyor.

MARMARAY SEFERLERİ HANGİ SAATLER ARASINDA SÜRÜYOR?

Halkalı-Gebze Hattı:

Halkalı; ilk sefer: 06.00, son sefer: 22.00.

Gebze; ilk sefer:06.00, son sefer: 22.15

Zeytinburnu-Söğütlüçeşme Hattı:

Zeytinburnu; ilk sefer: 05.50, son sefer: 23.20.

Söğütlüçeşme; ilk sefer: 05.54, son sefer: 23.54.

YENİ HAT YHT’YE  ( YÜKSEK HIZLI TREN) ENTEGREMİ?

Evet, Marmaray Halkalı- Gebze Hattı YHT ile entegre durumda. Önceleri YHT için Pendik tren istasyonuna gitmek gerekiyordu, artık böyle bir zorunluluk yok. Şu duraklardan YHT’ye binebilirsiniz: Halkalı, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Bostancı, Pendik, Gebze. Fakat şöyle bir durum söz konusu; şu aşamada hemen hemen her YHT’ye Anadolu Yakası tarafında bulunan ve yukarıda belirtmiş olduğumuz duraklardan binilebiliyor. Halkalı ve Bakırköy için durum aynı değil, eğer Avrupa yakasından YHT’ye binmek arzusundaysanız sefer sayıları şuan için oldukça az. Söğütlüçeşme’den biniyor olmak sefer ve saat seçiminizde alternatifleri fazlalaştıracaktır.

PEKİ, YA ÜCRETLER?

Mesafeye göre ücretlendirme sistemi uygulanıyor. Trenden çıkışta kartınızı okutuyor ve iade hakkınız var ise onu geri alıyorsunuz. Metrobüs duraklarında uygulanan sistemin aynısı tek fark iade makinaları, Marmaray’da çıkış yaparken kartınızı turnikeye okutup iade alıyorsunuz.

1-7 İstasyon: 2,60 TL Tam, 1,25 Öğrenci.

8-14 İstasyon: 3,25 Tam, 1,55 Öğrenci.

15-21 İstasyon: 3,80 Tam, 1,80 Öğrenci.

22-28 İstasyon: 4,40 Tam, 2,10 Öğrenci.

29-35 İstasyon: 5,20 Tam, 2,50 Öğrenci.

36-43 İstasyon: 5,70 Tam, 2,75 Öğrenci.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir