Lipa: İstanbul’da Bir Boşnak Meyhanesi

İstanbul’da Bir Boşnak Meyhanesi Lipa – Pendik Sapanbağları

Uzun yıllar önce Hekim bir dostumuzun tavsiyesi ile keşfettiğimiz, Pendik Sapan Bağları  Mahallesi’nde, Yenipazar Caddesinde ( Novi Pazar ) bulunan keyif aldığımız rahat ettiğimiz Boşnak Meyhanesi LİPA.

Son yıllarda popülerliği çokça artmış, sosyal medyada çokça yer bulmuş olması sebebi ile de hafta sonları rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Pendik sapan bağlarında bir meyhaneye ilk kez gideceğimiz zaman işletmeci ( İbrahim Abi ) ile rezervasyon sırasında aramızda geçen telefon konuşması aslında nasıl bir samimiyet ve esnaflıkla karşılaşacağımızın işaretini vermişti. ”Eşim ve çocuğumla gelirsek rahat eder miyiz?” Sorusuna aldığımız; ”Misafirliğe giderken bu soruyu mu soruyorsunuz?  Buyurun sizler bizim misafirimizsiniz” yanıtı çok hoşumuza gitmişti.

Şimdi ise Boşnak lezzetleri eşliğinde birkaç kadeh bir şeyler içmek, salaş bir meyhane keyfi için ilk tercihlerimiz arasında yer alıyor.

İlk girdiğimizde Türkiye ve dünyadan Profesyonel, amatör spor kulüplerinin tribün ve taraftar atkıları, Flamaları karşılıyor.

Girişte bulunan meze dolabına göz ucuyla bakıp bizim için hazırlanan masamıza yerleşip,  Kendinizi meze seçimi konusunda işletmeye teslim edebilirsiniz. Standart meyhane mezeleri yerine özel Boşnak mezeleri bizim tercihimiz oldu özel bir biber turşusu ve kaymaklı manda yoğurdu ile hazırlanmış “Soka” tuzlu ekşi ve kaymak tatlarının müthiş bir harmanı rakının yanında çok beğendiğimiz bir meze, Karışık kızartma ile sebze kavurma arasında müthiş lezzetli lipakur de deneyebilirsiniz. Bizim gibi kuru et tutkunuysanız kesinlikle kuru et ve peynir tabağı söylemenizi öneriyorum. Hatta çıkışta paket de alıyoruz. Kuru etli bulgur pilavı da başarılı lezzetlerden.

Gelelim ana yemek kısmına, Boşnak mutfağının köfteleri, etleri ve tabii Boşnak Mantısı süper lezzetli. Boşnak Mantısı porsiyon olarak sunulmuyor, küçük 4-5 kişilik tepsilerde sipariş verdiğiniz de pişirilip sıcak dumanı üzerinde servis ediliyor.

Boşnak köfteleri ise güveçte zeminde soğanlar eşliğinde servis ediliyor, bizim tercihimiz güveçte Cevapi köfte. Kalabalık giderseniz Köfte çeşitlerinden ortaya söyleyip tüm lezzetleri deneyebilirsiniz. İlk kez gittiğiniz de işletme küçük şakalar ile sizi biraz yerinizden zıplatarak keyifli anılarda bırakıyor.

Popülerliği artmış olmasına rağmen aynı salaşlığı ve uygun fiyatlarını koruması sebebi ile hala çok keyifli ailecek gidip rahat edebileceğiniz bir meyhane.

Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın!

10 cevaplar
 1. Melih
  Melih says:

  Çok güzel lezzetleri var. Boşnak mantısı ve kuru et favorim. ????Kesinlikle rezervasyon öneririm. Özellikle Cuma akşamı iş çıkışı rahatlamak ve hafta sonuna güzel bir başlangıç yapmak için ideal bir mekan. ????

  Cevapla
  • Teoman Can Tamtürk
   Teoman Can Tamtürk says:

   Standart dışı mekan, alışılagelmiş ve birbirinin kopyası mekanlardan sıkılanlar için müthiş bir alternatif.

   Cevapla
 2. Serkan Tetik
  Serkan Tetik says:

  Mekanın Fenerbahçe ağırlıklı olması da ayrı bir güzellik katıyor tabi ki birde tepside gelen el açması Boşnak mantısı unutulmamalı..

  Cevapla
  • Teoman Can Tamtürk
   Teoman Can Tamtürk says:

   Menü baştan sona efsane; lakin bazı Boşnak lezzetleri sınırları zorlamış, sanki bu dünyadan değiller.Müthiş!

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir