Çengelköy’de Kahvaltı

İstanbul’da mevsim kıştan bahara dönerken, hafta sonu kahvaltısı için Boğaziçi’nin bence en keyifli semti Çengelköy’dür.

Boğazın bu tarihi semti, kıyıda hala boğazı süsleyen birkaç yalı, kıyının arkasında ara sokaklarda kalmış küçük köşkler  ve güler yüzlü esnafları ile özlenen İstanbul hayatından küçük bir kesittir sanki.

Çengelköy’ün tarihini anlatmaktansa hafta sonu keyfini anlatmayı tercih ediyorum. Tarih kısmını tarihçilere bırakmak gerek diye mi yoksa Çengelköy’ün lezzetlerini sevdiğimden mi bilemedim.

Tam bahar havasını bulmuşken biz de kahvaltı için rotayı Çengelköy’e çevirdik.

Hemen semtin girişinde bulunan otopark sayesinde park problemi yaşamadık.

Çengelköy’de kahvaltı alışverişimizi nasıl mı yapıyoruz?

 

Peynirci Mehmet: Peynirci Mehmet’in ana caddenin köşesinde bulunan dükkânından; peynir çeşitleri, nefis taze kaymak, bal, zeytin.

Tarihi İsmail’in Has Fırını: İstanbul’un en güzel simitleri.

Çengelköy Börekçisi: Muhteşem börek çeşitleri.

*Yukarıdaki listeye manavlardan alınan taze Çengelköy salatalık ve domateslerini de ekledik mi kumanya tamam demektir.

 

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi ‘nde deniz karşı masanıza kurulur ve Boğazın eşsiz güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.Mekana kendi kahvaltılıklarınızı getirebilir, yanına da tavşankanı demlenmiş nefis çay eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ben uğraşamam derseniz de Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nde; kahvaltı tabağı, menemen, yumurta, tost gözleme, çeşitlerini de  sipariş edebilirsiniz.

 

 

Süt İş Abdullah Ağa Yalısı:

Kahvaltı sonrasında ise Çengelköy’ün kalan son yalılarından Süt İş Abdullah Ağa Yalısı’nda manzaralı masalara kurularak Türk Kahvesi keyfi yapabilirsiniz.

Çengelköy’ün Keyifli Sokakları:

Hediyelik eşya tezgâhları, sahaflar, kitapçılar, ara sokaklarda bulunan antikacılar da keyifli zamanlar geçirebileceğiniz gibi, son yıllarda semtin ara sokaklarında açılan 3. Nesil kahveciler de kısa yürüyüşler sonrasındaki molalar için tercih edilebilir.

BU-BU Dondurma:

Semtin markası haline gelmiş Bu-Bu Dondurma’nın nefis dondurmalarını da denemek gerek.

 Şen Balık Restoran:

Balık tutkunları için de keyifle balık tutabilecekleri bir semttir Çengelköy. İskelenin hemen yanından ya da Kuleli önünden Boğazın taze balıklarını yakalamayı da deneyebilirsiniz.

Balık yakalama konusunda şansı yaver gitmeyenler için ise her daim taze balıkları ve uygun fiyatları ile (alkolsüz mekân )Şen Balık Restoran da Çengelköy’de balık keyfi için ideal mekanlardan biridir. Balık çorbası nefis olan restoranda mevsime ve zevkinize göre balık sofranızı kurabilirsiniz.

 

Çengelköy Kokoreç:

Çengelköy Kokoreç de kokoreç sevenler için denenmesini kesinlikle tavsiye ettiğimiz işletmelerden bir diğeri. Özellikle midye dolma sevenlerin, bir oturuşta 80 -100 midye yerimcilrin, tepsiyi kapattımcıların çok beğeneceği mekanda;  1 saat boyunca sınırsız midye dolma 60 TL’lik fiyat ile efsanecileri ve rekortmenleri bekliyor!

Hava güzel yedik içtik, bunları nasıl eritiriz? sorusunun cevabı ise Çengelköy’den Kuleli ’ye doğru keyifli bir Boğaz yürüyüşü olabilir…

İstanbul’un içinde keyifli bir hafta sonu için Çengelköy kesinlikle güzel seçim…