Girona Hakkında Kısa Kısa

GIRONA NEREDEDİR?

Girona, İspanya’da Katalonya bölgesinde bulunan bir şehirdir. En büyük Katalan şehirlerinden bir tanesi olan Girona, Barselona’ya yaklaşık 100 kilometre mesafede konumludur.

GIRONA’YA NASIL GİDİLİR?

Girona’ya gitmek için en kolay yol Barcelona’dan Girona’ya geçmektir. Barcelona’dan Girona’ya ise en iyi bağlantı tren ile sağlanmaktadır.

BARCELONA’DAN GIRONA’YA TREN.

Sizi Girona’ya götürecek olan trene Barcelona’nın Sant Estacio ve Passeig de Gracia duraklarından binebilirsiniz; fakat her Girona treni her iki durağa birden uğramayabiliyor, biletinizi almadan önce bu detaya dikkat etmenizi öneririm. Tren fiyatları genelde trenlerin hızı ile doğru orantılı olup; 13 ile 30 Euro arasında değişiklik göstermektedir. En hızlı trenler, yüksek hızlı AVE ve AVANT trenleri olup Renfe firması tarafından işletilmektedirler. AVE ile 45 dakika gibi bir sürede bu yolculuğu yapabilirsiniz aksi takdirde yolculuk süreleri farklı tren alternatifleri ile 2 saate kadar yükselebilmektedir. Girona’da trenden ineceğiniz noktadan şehir merkezine 10-15 dakikalık keyifli bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Trenden inilecek durak Girona ile aynı ismi taşıyan Girona Tren İstasyonu’dur.

GIRONA’DA NERELERİ GEZMELİSİNİZ?

 1. Passeig de La Muralla / 3,5 kilometre uzunluğunda, şehri çepeçevre saran tarihi surlar.
 2. Jewish Quarter (Yahudi Mahallesi) / Arnavut kaldırımları, dar sokakları, taş evleri ile çok iyi korunmuş mahalleler. Her noktası Ortaçağ’a bir dokunuş.
 3. Girona Cathedral / Bölgenin en görkemli dini yapılarından biri. İnşasına 1400’lü yılların başlarında başlanmıştır.Götik tarzın en iyi örneklerinden biri olan katedrale 100’e yakın basamak tırmanarak ulaşılabilmektedir.
 4. Jewish Museum (Yahudi tarih Müzesi) / Yüzyıllar önce Girona’da yaşamış olan Yahudi halkının tarihine ışık tutan müze.
 5. Rambla de La Libertad / Girona’nın en popüler ve turistik caddesi.
 6. Placa de La Independencia / Kafeler ve restoranlar ile dolu, capcanlı bir meydan.Şehrin 0 noktası da diyebiliriz.
 7. Pont de Pedra (Pedra Köprüsü) / Onyar Nehri üzerinde buluna tarihi ve bir o kadar da turistik köprü.
 8. Casas del Onyar (Onyar Evleri) / Onyar Nehri üzerindeki, pastel renkler ile boyalı evler. Bu evler nehri bir sur gibi çevirmektedir.

Ayrıca;

 1. Museu d’ Arqueologia
 2. Pont de Les Peixaterres Velles
 3. La Cala S’Alguer
 4. Torre Gironella
 5. Esglesia de Sant Feliu  da ilginizi çekebilecek cazibe noktaları olarak göze çarpmaktadır.

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir