Bodrum’un Kışı da Çok Güzel

Bodrum denince akla ilk gelen; deniz, kum, güneş ve gece hayatıdır. Ne yazık ki yaz aylarında Bodrum’daki lüks -her şey dahil- tesislere konaklamaya gelen turistlerin büyük bir kısmı Bodrum’un merkezini, diğer cazibe noktalarını, müze ve tarihi yerleri görmeden tatillerini bitirip geri dönerler.1970’ li yılların sakin ve bakir Ege Kasabası günümüzde bu görüntüsünden oldukça uzaktır. Bodrum, Yaz mevsiminde yüksek bir nüfus popülâsyonuna sahip olup kış aylarında ise yaz aylarına nispeten sakin ve dingin bir hayat imkanı sunmaktadır.

Yaz aylarında sahil kenarlarından tutunda restoranlara kadar, her yerde, oturacak yer bulmak ve bir şey yemek / içmek için verilen mücadeleden, o aylardaki insan yığınından eser yoktur kış aylarında. Pek tabii ki birçok mekân kapalıdır, sokak hayvanı popülâsyonu ile insan popülâsyonu hemen hemen birbirine yakındır, sokaklar pek bir tenhadır lakin müthiş bir dinginlik ve huzur vardır Bodrum’da kış aylarında. Bodrum’un dar sokaklarında gezerken, ekâbir evlerden gelen soba kokusunu alırsınız. Bodrum’un gerçek sahiplerine kalma zamanıdır kış ayları.

BODRUM’DA KIŞ AYLARINDA NELER YAPILABİLİR?

Eğer Bodrum’a hep deniz tatili için gitmişseniz, mutlaka bir kez de kış aylarında ziyaret etmelisiniz. Uzun yürüyüşler yapabilir, açık olan restoranlarda keyifli yemekler tadabilir, Bodrum müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Bodrum Kalesi çevresindeki kafelerde gün batımını içinizde tarifsiz duygular ile izleyebilir, Bodrumu’ un 12 ay boyunca açık hediyelik eşya mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz.Mesela, Neyzen ‘in (Neyzen Tevfik) evi nerede bilmiyorsanız, bu gidişinizde onun yerini öğrenebilirsiniz.

BODRUM’UN MÜZELERİ VE TARİHİ MEKANLARI.

Yaz aylarında deniz, kum,güneş ve gece hayatından dolayı fırsat bulunup ziyaret edilemeyen müzeler ve tarihi mekanlar ziyaret edilebilir. Şu anda Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermekte olan Bodrum Kalesi, Bodrum Antik Tiyatrosu, Zeki Müren müzesi, Myndos Kapısı, Bodrum Mausoleion  ve Bodrum Yeldeğirmenleri bunların başlıcaları olup ayrıca Gümüşlük, Yalıkavak yada Akyarlar’da bir yemek yada bir kahve eşliğinde Bodrum kışının keyfini çıkarıp, bu sakin ve dingin günlerin tadına sonuna kadar varabilirsiniz.

BODRUM MARİNALARI.

Bodrum Marinaları da kışın hayatın yavaşta olsa aktığı ve içinde hem mağazalar hem de kafeler bulabileceğiniz yerler olarak göze çarpmaktadır. Bodrum Merkez, Turgutreis ve Yalıkavak Marinalarında hoşça vakit geçirebilir ve Bodrum’da kış aylarında günlerin çok daha yavaş aktığına siz de şahit olabilirsiniz.

ÖRNEK YÜRÜYÜŞ ROTASI.

Örnek vermek gerekir ise Bodrum Marina’dan başlayan ve Halikarnas Disco’ da biten bir yürüyüş sırasında; şahane resimler çekebilir, Bodrum kalesini ziyaret edebilir, Kale civarındaki yada yürüyüş güzergahı üzerindeki kafelerde vakit geçirebilir ve Halikarnas Disco’nun hemen yanı başındaki Zeki Müren Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

BODRUM’DAN YURTDIŞINA.

Vizeniz var ise bir gününüzü, Bodrum merkez kalkışlı feribotlar ile Yunanistan’ın Kos adasına yani İstanköy’e giderek değerlendirebilirsiniz.

KIŞ AYLARINDA UCUZ UÇAK BİLETİ VE OTEL İMKÂNI.

Ayrıca kışları, yaz aylarındaki fiyatlardan çok daha ucuza uçak bileti alabilir ve hemen hemen yarı yarıya fiyatlara lüks otellerde konaklamanın ayrıcalığını yaşama imkânı bulabilirsiniz.

Bodrum sadece yaz aylarıyla değil her mevsimi ile çok güzel. Bodrum kış aylarında da sizi bekliyor. İnanın pişman olmayacaksınız.

Hem ne demiş Cevat Şakir;

“Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin

Sanma ki geldiğin gibi gideceksin

Senden öncekiler de böyleydiler

Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler”

Ne dersiniz, hep yazın gittiğiniz Bodrum’a kış aylarında da birkaç gününüzü ayırmaya değmez mi?

Değer dediğinizi duyar gibiyim..

Haydi o zaman hemen yola….

2 cevaplar

Yorumlar kapalı.