Berlin Seyahat Notları

Berlin, kendinden çok duvarı ile ünlü şehir. Çok kısa tanımlamak gerekir ise bu şehrin kendinden daha ünlü Berlin Duvarı (Berlin Mauer); Doğu Alman vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmasının önlemek amacı ile 1961 yılında yapılmaya başlanmış ve 1989 yılında yıkılmıştır.

Duvar Doğu Almanya ile Batı Almanya’yı değil; Doğu Almanya sınırları içinde bulunan Berlin’i, onu yöneten iki farklı güç arasında bölüyordu.

Bir tarafta Batı Berlin yönetimi: Amerika, İngiltere, Fransa;  diğer tarafta ise Sovyetler Birliği. Berlin Duvarı ile alakalı daha detaylı bilgi almak isteyenler için internet sonsuz bir deniz. Biz tarihi tarihçilere bırakalım ve Berlin seyahat notlarımızı aktarmaya başlayalım.

Aylar öncesinden Pegasus Havayolları internet sayfası vasıtası ile uçak biletimi aldım. Berlin’de Tegel ve Schönefeld olmak üzere iki havalimanı bulunuyor. Pegasus  Schönefeld  Havalimanı’na uçuyor.  İstanbul-Berlin uçuşu yaklaşık 2 saat 10 dakika kadar sürüyor. Schönefeld havalimanı oldukça küçük ve çağdışı bir havalimanı, uçaktan indikten sonra kısa bir mesafe yürüyüp havalimanı binasına giriyorsunuz ve girer girmez pasaport polisi birimleri karşınıza çıkıyor. Berlin’den ayrılırken ise pasaporta nerdeyse uçağa binmek için çıkacağınız kapının hemen dibinde giriyor ve uçağa geçiyorsunuz. C/ in yaptırdıktan ve boardinginizi aldıktan sonra elinizi kolunuzu sallaya sallaya uçağın kalkacağı kapıya kadar gidiyorsunuz, bu durum insanı ‘’Acaba pasaport kontrolünü mü atladım?’’ endişesine düşüyor.

SCHÖNEFELD HAVALİMANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE NASIL GİDİLİR?

Schönefeld Havalimanı’ndan Berlin şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu tren yani S BAHN kullanmak.  Almanya’da her yerde S BAHN Ve U BAHN tabelaları göreceksiniz. Peki, nedir bunlar diyecek olursanız;  Çok kısa anlatmak gerekir ise U Bahn dedikleri metrodur ve yer altından, S Bahn dedikleri ise trendir ve yeryüzünden yol alır.

Almanya’da ulaşım ile alakalı daha fazla bilgi bulunan yazılarım için  buraya ve buraya göz atmanızı öneririm.

Sizi Berlin şehir merkezine ulaştıracak olan tren biletinizi, Schönefeld Havalimanı’ndan çıktıktan sonra, trene geçmeden önce konumlu olan makinalardan temin edebilirsiniz. İki farklı firmanın bilet makinası var, birinin kullanımı diğerinden çok daha kolay; ama zor kullanımlı makine havalimanından tren istasyonuna giderken daha önce karşınıza çıkıyor ve kimsenin bu konudan haberi olmadığından dolayı önünde –kalabalığa makinanın kullanımının zorluğu da eklenince- uzun kuyruklar oluşuyor. Siz daha uzakta olan ve önünde kuyruk olmayan makinayı tercih edin ( Tecrübe ile sabit ). Şehir merkezine ulaşmak için Berlin ABC bölgelerini kapsayan bilet almanız gerekiyor ve ücreti 3,10 Euro.

S9 ve S45 trenleri ile Schönefeld ‘den şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehrin daha merkezi noktasına giden tren S9. Ayrıca Schönefeld Havalimanı terminal çıkışında bulunan 171, X7 ve N7 otobüsleri ile de Rudow U BAHN istasyonuna kadar ulaşabilirsiniz.

Berlin Metro Haritası

OTEL ÖNERİSİ:

Berlin neredeyse küçük Türkiye ve bu nedenle Türk işletmecilerin de sahibi olduğu birçok otel var. Ne fark eder derseniz? Eğer yabancı dil sorunu yaşıyorsanız, bu tip bir otelde konaklamak size birçok konuda kolaylık sağlar.

Bu detayı belirttikten sonra gelelim benim konaklama yapmış olduğum otele. Ben, Brandeburg Gate’e, Check Point Charli’ye, U BAHN ve S BAHN duraklarına oldukça yakın konumda bulunan Holiday Inn Express Berlin City Center’da konakladım. Standart Holiday Inn konforuna sahip olan otel çok fazla lüks beklentisi olmayan ama bilindik bir grup otelinde konaklama yapmak isteyenler için oldukça ideal. Kahvaltısı yeterli ve lezzetli, merkezi konumda, Möckembrücke S BAHN istasyonu otelden 10 dakika yürüyüş mesafesinde.

Holiday Inn Exspress Berlin City Center hakkındaki misafir yorumlarını buradan  okuyabilirsiniz.

Ayrıca buradan diğer Berlin otel alternatifleri hakkında bilgi edinebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER NERELERİDİR?

Brandenburg Tor: Berlin’in simgesel yapılarından biridir. Berlin’in batı ve doğu olarak iki bölüme ayrıldığı yıllarda Doğu Berlin tarafında bulunmuştur. Açılışı 1791 yılıdır.

Reichstag ( Parlamento Binası ): Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Alman parlamentosunun toplandığı binadır. Berlin’in önde gelen simgesel yapılarından bir diğeridir. Soğuk savaş döneminde Batı Berlin sınırları içinde bulunmuştur.

Belin Duvarı: Doğu Alman vatandaşlarının Batı Berlin’e kaçmasını engellemek amacı ile Berlin’in İngiliz, Fransız ve Amerikan kontrolünde bulunan ve Batı Berlin olarak anılan kısmının etrafına Sovyet garantörlüğü altındaki Doğu Alman hükümetinin örmüş olduğu 46 KM uzunluğundaki duvar. Diğer adı ile Utanç Duvarı. Kasım 1991’de Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi ile yıkılmıştır.

Berliner Dom ( Berlin Katedrali): 1750 yılında ilk açılışı yapılmış olan Berlin’in en önemli Protestan kilisesidir.  Katedral olarak geçmesine karşın burada hiçbir zaman bir piskopos yaşamadığı için tam olarak katedral olarak kabul görmemiştir.2.Dünya savaşı sırasında ağır hasar alan Berliner Dom 1975-80 yılları arasında tekrar inşa edilmiştir. Katedralin kubbe kısmına tırmanmayı göze alırsanız Berlin’in panoramik görüntüsünü en muhteşem bir şekilde alabileceğiniz noktaya ulaşmış olursunuz.

Alexanderplatz:  Almanya’nın en büyük meydanıdır. Berlin’i ziyaret eden Rus Çarı 1.Alexander’dan ismin almış olup Berlin’in Mitte bölgesinde yer almaktadır.

Potsdamer Platz: Berlin’in önemli meydanlarından bir diğeri Postdamer Platz’dır.

Checkpoint Charlie: Bölünmüş Berlin’de kullanılan 13 geçiş kapısından en ünlü olanıdır.1961 yılında yaşanan tank krizi ile adından çokça söz ettirmiş olan Checkpoint Charlie günümüzde Berlin’i ziyaret eden turistlerin en çok rağbet ettiği cazibe noktalarından biridir.

Müzeler Adası: Berlin’de Spree Nehri üzerinde bulunmakta olan bir adada konumludur. Ada, Avrupa’nın hatta Dünya’nın en önemli eserlerinin sergilendiği birçok galeri ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. 1999 yılından bu yana UNESCO Dünya mirası kapsamındadır.

Berliner Fernsehturm: Alexanderplatz’a yakın bir noktada bulunan televizyon kulesidir. Doğu Alman yönetimi döneminde inşa edilmiş olan kulenin Berlin’in simgesi olması hedeflenmiştir. Berlin Televizyon Kulesi 368 metre yüksekliğindedir. Yüksekliği ile Almanya’da birinci Avrupa’da ise ikinci sırada yer almaktadır.

Holocaust Anıtı: Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı veya Holocaust ( Holokost ) Anıtı Almanya’nın başkenti Berlin’de Holokost’da hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmış bir anıtmezardır.

Kreuzberg: Berlin’de yaşayan Türkler tarafından küçük İstanbul olarak adlandırılan ve bu adlandırmadan da anlaşılacağı gibi Türk nüfusun yoğun bir şekilde yaşamakta olduğu semttir.

Charlottenburg Sarayı: 17.yüzyılda inşa edilmiş olan saray Berlin’in en büyük sarayıdır. Eğer kapsamlı bir şekilde gezmek isterseniz yarım gününüzü belki de tam bir gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir.

Pergamon Museum: Berlin müzeler adasında bulunmakta olan 5 müzeden en iddialı olanıdır. Alman arkeologların Osmanlı topraklarında 19.yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başlarında yapmış oldukları kazılar sonucu çıkartılmış olan eserler burada sergilenmektedir. Topraklarımızda çıkartılan eserlerin Almanya’ya neden ve ne şartlar altında götürüldüğü ya da kaçırıldığı ise aydınlatılması gereken önemli bir konudur.

Unter Der Linden: ‘’Ihlamur Ağaçlarının Altı’’ anlamına gelen Berlin’in en popüler bulvarıdır.

DDR Museum: Demokratik Almanya dönemi yaşam tarzına ışık tutan belge ve objelerin sergilendiği müze.

Tiergarten: Berlin’in en popüler parkı. Park, şehrin Tiergarten semtinde bulunmakta olup 210 hektar alana yayılmıştır.

Victory Column: Berlin’in simgesel anıtlarından bir diğeri de Victory Column’dur. Sütün 1864 yılında Prusya zaferi şerefine tasarlanmış ve 1873 yılında açılmıştır.

8 cevaplar
 1. SEDAT ÇELİKLER
  SEDAT ÇELİKLER says:

  Arkeolog olarak özellikle kaçırılan Bergama Sunağını görmek için gitmeyi düşünüyordum.Yazınızdan faydalanacağım..Ayrıntı vermeniz güzel olmuş.

  Cevapla
 2. Melih Buluç
  Melih Buluç says:

  Çok güzel bir yazı olmuş. Gayet açıklayıcı. Önümüzdeki ay gideceğim Berlin seyahatimde bana yol göstereceğine inanıyorum. Sizi takip etmeye devam ediyoruz.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir